منطقه آزاد ارس و مزایای عالی کارآفرینی

منطقه آزاد ارس برای کارآفرینی و سرمایه گذاری بسیار جذاب است؛ شاید این جمله را حداقل یکبار از کسی شنیده باشید، اما آیا به طور دقیق بررسی کرده اید که جذابیت های منطقه آزاد ارس برای ایجاد یک کسب و کار چیست؟

منطقه آزاد ارس در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز، و در مرز دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است. مجاورت با شهر تبریز امکان دسترسی به یکی از قطب‌های عمدهٔ دانشگاهی و صنعتی ایران را فراهم نموده است.

برای آشنایی بیشتر با جغرافیای منطقه آزاد ارس به این لینک مراجعه فرمایید:
ویکی پدیا: منطقه آزاد تجاری-صنعتی ارس

شهر جلفا به عنوان مرکز منطقه آزاد ارس، در زمینه تجاری و گمرکی دارای پیشینه‌ای صد ساله بوده، و در نقطه صفر مرزی با جمهوری آذربایجان واقع است. این شهر به عنوان پرترددترین مرز مسافری ایران پس از فرودگاه‌های تهران نیز مطرح می باشد.

تصاویر منطقه آزاد ارس

منطقه آزاد ارس در زمینه های کارآفرینی،تولید و اشتغال، صنایع سنگین، انرژی های تجدید پذیر، بازار مرزی، گردشگری و… دارای پتانسیل های بالایی بوده و سرمایه گذاری های زیادی نیز در این زمینه ها انجام شده و همچنان در حال گسترش می باشد. در ادامه، گزارش تصویری از جذابیت های منطقه آزاد ارس را مشاهده می فرمایید.

مزایای قانونی

1- برخورداری از مزیت “قانون ارزش افزوده”
۲- معافیت های مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره برداری
۳- امکان صادرات کالای تولید شده با کمترین تشریفات
۴- آزادی ورود هر نوع کالا به استثنای کالاهای مغایر اسلام
۵- تضمین سرمایه سرمایه گذاران خارجی در برابر ملی شدن
۶- امکان هر گونه فعالیت برای سرمایه گذاران خارجی
۷- امکان سرمایه گذاری ۱۰۰ درصد خارجی بدون مشارکت
۸- عدم نیاز به تحصیل روادید برای ورود و خروج اتباع خارجی
۹- امکان استفاده از متخصصین خارجی
۱۰- صدور پروانه اشـتغال برای اتباع خارجـی

مزایای گمرکی

1- تشریفات ارزیابی و ترخیص در حداقل زمان ممکن
۲- امکان ورود کالا از طریق ترانزیت خارجی، داخلی، کارنه تیر
۳- امکان حمل کالا با قطار و ارتباط با خطوط خارج از کشور
۴- قبول ضمانت نامه برای ترخیص کالا از منطقه
۵- صدور قبض انبار قابل معامله بنا به درخواست صاحبان کالا
۶- تفکیک قبـض انبارهای ترخیص قطعی، ترانزیت، صادرات و..
۷- ورود و صدور کالاهای واحدهای تولیدی داخل منطقه
۸- ترخیص کالاهای یکنواخت روی کامیون در حداقل زمان
۹- صدور قبض انبار قابل معامله در صورت درخواست
۱۰- امکان توقف کالا در اماکن گمرکی تا دو برابر گمرکات دیگر

مزایای رقابتی

۱- نیروی کار تخصصی ارزان
۲- هزینه پایین انرژی
۳- اجاره انبار با قیمت پایین
۴- واگذاری زمین به صورت اقساطی
۵- همجواری با بازار ۳۰۰ میلیونی
۶- قرارگیری در ۶ کریدور بین المللی حمل و نقل
۷-  ارتباط جاده ای و ریلی تا جنوبی ترین نقطه ایران
۸-  قوانین و مقررات تسهیل شده اشتغال و تامین اجتماعی
۹- معافیت عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات به منطقه
۱۰- امنیت بالای سرمایه گذاری

بر اساس قانون ارزش افزوده در مناطق آزاد کشور، حقوق ورودی قطعات و مواد خارجی به کار رفته در کالاهای تولید یا پردازش شده در مناطق آزاد هنگام ورود به سرزمین اصلی به میزان درصد ارزش افزوده که توسط کمیسیون ارزش افزوده تعیین می شود کسر و مابقی اخذ خواهد گردید. و چنانچه مواد اولیه و قطعات خارجی بکار رفته در کالاهای تولید یا پردازش شده در مناطق پیش از انجام فرآیند تولید، ترخیص گردیده و مراتب در مجوز کمیسیون ارزش افزوده لحاظ گردیده باشد، با رعایت مهلت مقرر در ماده ۱۳۵ قانون امورگمرکی (حداکثر ظرف مدت شش ماه از صدور سند ترخیص مواد اولیه) به هنگام ورود کالای تولید شده به سرزمین اصلی، مبلغی معادل درصد ارزش افزوده از حقوق پرداخت شده ورودی با رعایت مقررات مربوطه قابل استرداد خواهد بود.

نقشه منطقه آزاد ارس

حمایت از کارآفرینان در منطقه آزاد ارس

شرکت های نوپا که بر پایه خلاقیت و یا توسعه فناوری شروع به فعالیت می کنند عموماً مؤسساتی کوچک و در عین حال دارای نقش مؤثر در تولید دانش و ایجاد کارآفرینی هستند. فشار سنـگین هـزینه های راه اندازی که با بنیه مالی این شرکت ها سازگاری ندارد از یکسو و عدم برخورداری از تجربه لازم برای رفع موانع اولیه از سوی دیگر، به بار نشستن تلاش های آن ها را در هاله‌ای از ابهام و تردید قرار می دهد. این واحدها باید با ریسک بالا فعالیت خود را شروع کنند و برای رسیدن به موفقیت حتما باید محاسبات دقیقی برای بخش بازاریابی و فروش خود داشته باشند. نیروهای مستعد و دارای پتانسیل از جمله بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی، فرصت بسیار مناسبی در راه اندازی واحد خصوصی فناور در منطقه آزاد ارس دارند.

حمایت توسط مرکز رشد در منطقه آزاد ارس

مرکز رشد منطقه آزاد ارس با هدف کاهش موانع و عوامل بازدارنده شرکت های فناور نوپا ایجاد شده است. این مرکز با پشتیبانی های لازم و ارائه خدمات اولیه، نقش موثری در پا گرفتن و افزایش ضریب موفقیت این واحدها دارد.
مرکز رشد منطقه آزاد ارس خدمات عمومی، مالی، مشاوره ای، علمی و فنی را به شرکت های نوپا ارائه می کند، و محلی است برای حمایت از تجاری سازی محصولات تولید شده توسط شرکت های فناور و کمک به توسعه صادرات.

امکانات ارائه شده توسط مرکز رشد منطقه آزاد ارس عبارتند از: حمایت مالی و اعتباری – فضای اداری و کارگاهی – مشاوره علمی و نظارت کارشناسان باتجربه – خدمات فناوری اطلاعات – معرفی برای استفاده از تسهیلات اعتباری.

حمایت توسط موسسه «چاپ یک» در منطقه آزاد ارس

بازاریابی و تبلیغات بخش بسیار حساس از هر فرآیند کارآفرینی است. هر محصول یا خدماتی بدون مخاطب محکوم به شکست است و جلب مخاطب در گرو داشتن بازاریابی و تبلیغات موثر است. دو مفهوم بازاریابی و تبلیغات در کنار هم معنا پیدا می کند و شرکت های نوپای هوشمند به این دو توجه ویژه ای دارند.

موسسه «چاپ و تبلیغات یک» با شناخت دقیق از منطقه آزاد ارس و بازار داخلی و چندین بازار خارجی، برنامه ویژه مشاوره بازاریابی و تبلیغات برای شرکت های نوآور دارد. برای اطلاعات دقیق تر می توانید در ساعات اداری با شرکت تماس بگیرید.